Asi každý zná distance krmítka od firmy Preston. Avšak i ta prochází stálými vylepšováními, úpravami a inovacemi a jsou doplňována dle potřeb rybářů a současných trendů v lovu na feeder.
V současnosti najdeme v rodině distance feeder 4 hlavní typy krmítek:
Bullet feeder
Distance cage feeder
Absolute window feeder ve verzi cage a solid
a nejnovější Hexmesh plastic bullet feeder
Kdy ale jaké použít? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody oproti ostatním typům? Zde máte několik mých postřehů k jednotlivým typům a kdy dávám jakým přednost.
1) Preston bullet feeder
Univerzálním a roky používaným typem je klasické klecové krmítko se spodní zátěží ve tvaru kapky. Hodí se v základu všude tam, kde například chytáme ve větší vzdálenosti a nebo bojujeme s větrem, jelikož výborně a přesně léta. Nehodí se však tolik na lov ve velkých hloubkách, kvůli trousení návnady nebo pro zátkování většího množství například kukuřice nebo pelet.
2) Distance cage feeder
Chytáte kapry s větším množstvím hrubé návnady? Nebo chcete chytat přesněji a přesto krmítko pohodlně a rychle plnit? Pak sáhněte po typu distance cage. Najdete ho i v malých velikostech pro klasický lov, kdy spodní prstenec zátěže pomůže v přesnosti nahazování, tak i ve větších velikostech pro zátkování velkého množství hrubých složek nebo krmení velkým objemem návnady.
3) Absolute window feeder
Pro někoho možná netradičním typem je krmítko typu window. Avšak kdo si s ním jednou nahodí, tak pozná, že ve vzduchu letí ze všech typů krmítek nejlépe a nejpřesněji, prakticky jako byste použili pouhou olověnou kapku. Jeho výhodami jsou letové vlastnosti a možnost použití i například vlhčí a kalící směsi bez trousení nebo zátkování i drobných a jemných složek ve velkém množství, jako jsou například pinky, drobné zrniny, peletky nebo nastříhané žížaly, které jen zazátkujete trochou směsi. Pak jen záleží na typu a hloubce revíru, zda použijete více otevřený typ cage, nebo celoplastový typ solid.
4) Hexmesh plastic bullet feeder
Už když se podíváte na toto krmítko, tak je Vám jasné, proč vzniklo- spojení výhod klasického bullet krmítka s použitím plastového a více uzavřeného košíku rozšiřuje možnosti použití distance krmítek i na větších hloubkách nebo v případech, kdy chceme, aby se nám návnada pomaleji uvolňovala z krmítka. Takže pro lov na hlubokých přehradách nebo rybnících je to volba č.1.
Doufám, že se mi podařilo Vám lehce přiblížit, kdy jaký typ krmítka použít. V praxi to znamená, že abychom mohli svůj lov co nejvíce zefektivnit, musíme reagovat až přímo u vody, a proto je dobré s sebou nosit vždy více možností a přizpůsobovat se podle námi zvoleného místa a také aktivity a chování ryb.
Radek Pečta